reede, 25. aprill 2014

70% puuvill, 30% vabad päevad

Suure vihma tõttu lükkus puuvilla hooaja algus nädala võrra edasi, aga oleme taaskord sattunud ülitoreda ülemuse otsa, kes vaestele seljakotiränduritele erinevaid töid välja mõtles, et pisut raha saaksime teenida.


Nüüdseks on puuvill lõpuks kuiv ning oleme juba üle nädala saanud teha tööd, milleks siia väikelinna sõitsime. Töötame suures tehases, mis tegeleb puuvilla töötlemisega (cotton gin). Veoautode kaupa tuuakse siia suuri puuvillarulle, mis erinevate masinate abil puhastatakse ja väiksemateks kuubikuteks pressitakse. Lisaks teiste farmerite poolt toodavale toodangule kasvatab ka tehas ise ümbruskonnas puuvilla. Käisime esimestel päevadel põldude vahel vaatamas, kuidas puuvilla kasvatatakse ja korjatakse.


Tehas töötab 24/7, mis tähendab, et graafiku järgselt tuleb meil teha nii 12-tunniseid päeva- kui öövahetusi. Tööl oleme järjest 7 päeva, millele järgneb 3 vaba päeva ning iga kahe nädala tagant liigume öö- ja päeva vahet. Alustasime päevavahetuses, aga alates sellest laupäevast liigume esimest korda öövahetusse.

Andrese positsioon tehases on assistant ginner ja tema ülesanne on assisteerida meest, kes vastutab selle eest, et tema vahetuses kõik masinad kenasti töötaks ja seisakuid ei oleks. Tihti saab Andres niisama konsooliruumis istuda, tähtsat nägu teha ja arvutiekraane jõllitada, aga vahel on tarvis ka päriselt tööd teha. Töö väljaspool konsooliruumi on enamasti must ja tolmune, aga vähemalt tööd tehes aeg lendab ja uni ei tiku silma. Tegemised hõlmavad masinate puhastamist tolmust ja prahist, mis masinate tööd küll otseselt ei häiri, aga on suureks ohuks tulekahju tekkimisel. Samuti on Andrese ülesanne anda pause pressiruumis töötavatele tüdrukutele.

Andres teeb tähtsat nägu
--- ja vahetab linte
--- ja tõmbab pressiruumis kotte masinatele peale

Minul (ja teistel tüdrukutel) on graafiku kohaselt neli erinevat ametit. Kõige rohkem tööaega veedan pressiruumis, kus võtan puuvillakuubikute küljest näidiseid, skaneerin lipikuid ja sikutan kotte masinale peale. Töö on lihtne, aga väga üksluine.


Kõige tolmusem töö tehases on koristamine. Terve päev tuleb ringi käia ning õhuvoolikuga tolmu ja puuvilla ühest kohast teise puhuda. Tolmu ja müra kaitseks varustab tehas meid igasugu vajaliku kvaliteetse kraamiga. Koristades mööduvad 12 tundi uskumatult kiirelt.


Seitsmest päevast ühel aitan sissetulevatelt puuvillarullidelt kilesid maha tõmmata ning ühel päeval töötan õues. Värskes õhus on mu ülesandeks pisikese ATV-taolise masinaga põldude vahel vurada ning nuusutada ega mõni rullidest ei põle. Tundub uskumatult mõnus töö, aga tegelikult hakkas päris igav ja aeg venis jubedalt.


Traktoriga saab ka sõita
Kodumaa värvides puuvillamoodul

Kuna 12-tunnised tööpäevad ei ole veel piisav katsumus, siis oleme paralleelselt käsile võtnud veel projekti "Tervislik toitumine".  Eemaldasime 30 päevaks oma menüüst piima- ja teraviljatooted, kaunviljad, valmistoidu, suhkru ja alkoholi (kõik toitained, mis võivad potentsiaalselt kehas probleeme tekitada) ning sööme palju erinevaid puu-, juur- ja köögivilju. Hetkel on käsil 19. päev ning enesetunne on suurepärane. Toit maitseb hoopis paremini ja energiat on ka rohkem.


Töövarustusest on ka sibulahakkimisel abi
Loodetavasti olid teil kõigil toredad lihavõtted. Austraalias on Easter eriti tähtis püha, selle puhul on riigipühadeks nimetatud suisa 4 järjestikust päeva. Meil õnnestus kõik neli päeva tööl olla ja 2,5 kordset palka teenida. Pole paha.


7 kommentaari: